PRIPREMITE STARIJU DECU ZA DOLAZAK NOVE BEBE U PORODIČNI DOM

Maternity - mothers-to-be - family
Dolazak još jedne bebe je veliki događaj za celu porodicu: svaki član porodice treba da se pripremi, a svi zajedno da uspostave novu ravnotežu u odnosima koji će biti prilagođeni novom članu.

Dolazak nove bebe je veliki preokret za celu porodicu: svako mora ponovo da definše svoje mesto i zajedno ćete morati uspostaviti novu porodičnu ravnotežu. Kad budu obaveštena o tom velikom događaju, vaša deca će verovatno biti preplavljena mnogim, ne uvek pozitivnim osećajima. Uskoro će dobiti novu ulogu, postaće stariji brat ili sestra. Tu novu perspektivu ponekad dobro prihvataju, ali ona može izneti ljubomoru, bes ili patnju. Ne brinite, ti osjećaji su ponekad sasvim prihvatljivi i ne znače da se vaša deca neće voleti i slagati u budućnosti. Otkrijte naše savete kako da im pomognete da savladaju ovaj izazov što je mirnije moguće.

Briga o starijoj deci za vreme trudnoće

  • O trudnoći brzo obavestite svoju decu. Često se savetuje da se pričeka kraj prvog tromesečja, za vreme kojeg je veća opasnost od spontanog pobačaja. Međutim, deca su vrlo intuitivna i često sami osećaju promene. Osim toga, kada vide majku umornu ili da ima mučnine, mogu da se zabrinu. Prema tome, možete razgovarati sa njima bez odlaganja, jednostavnim rečima prilagođenima njihovom uzrastu.
     
  • Ne pretpostavljajte unapred njihove reakcije i dajte im vremena da prihvate novost. Oni će izraziti svoju radost, zabrinutost ili će postavljati česta pitanja. Poslušajte što osećaju, ne kritikujte ih ako nisu zadovoljni i uverite ih u svoju ljubav prema njima.
     
  • Pomozite starijoj deci da budu svesna šta se dešava. Iz detetove perspektive, trudnoća je beskrajno dugačka i beba skrivena u vašem stomaku je apstraktna... Pričajte im kako beba «raste» u maminom stomaku: postoje mnoge knjige prilagođene svakom uzrastu koje vam mogu pomoći. Pričajte im o njihovom dolasku na svet i pokazujte im fotografije na kojima ste trudni. Pričajte im o majčinstvu, o njima kakvi su bili kao novorođenčad. Dozvolite ih da vam dodiruju stomak, da osete kako se beba pomera, ali ne prisiljavajte ih ako odbijaju.
  • Uklopite decu u pripreme oko dolaska bebe. Pokažite im šta ste kupili, pitajte ih za mišljenje o boji sobe, neka sami odaberu neku igračku ili komad odeće za mlađeg brata ili sestru...
     
  • Ne zanemarujte stariju decu, čak i ako vas trudnoća jako umara. Jednostavno, prilagodite svoje aktivnosti sa njima svom stanju: delite mirne trenutke kao što su društvene igre, čitanje priče, pripremanje kolača, zajednički odmor i pre svega, mnogo maženja.

Nakon rođenja

  • Posebno brižljivo organizujte prvi susret starije dece i novorođenčeta.  Nađite miran trenutak, bez ijednog drugog posetioca: usmerenost posetioca na bebu mogla bi povrediti vašu stariju decu i uništiti njihov prvi kontakt. Ostavite decu da upoznaju mlađeg brata ili sestru kako njima odgovara, bez obzira jesu li znatiželjni, sramežljivi, nepoverljivi ili razneženi. Ako se prave ravnodušnim ili se počnu igrati, a da niti pogledaju bebu, poštujte i to.
     
  • Pozivajte ih da sarađuju ili promatraju brigu oko bebe: menjanje pelena, kupanje, odevanje... Možete im ponuditi da je uzmu u naručje, pomažući im ako su još maleni.

Po povratku kući

  • Prihvatite sve osećaje svoje dece bez ukoravanja, čak i ako pokazuju nezadovoljstvo: povezanost između braće i sestara ne može se stvoriti pod pritiskom i kritikom ćete u njima stvoriti osećaj krivice. Naprotiv, slušajte ih, ohrabrujte ih da se poveravaju i stalno ih uveravajte u svoju bezuslovnu ljubav prema njima.
     
  • Međutim, ne tolerišite nikakvo fizičko ili verbalno nasilje prema bebi: vaša deca nisu obavezna da se raduju prisutnosti mlađeg brata ili sestre niti ih moraju voleti, ali ne smeju ih ni u kojem slučaju povrediti. Umirićete ih kad im pokažete i postavite granice i da štitite bebu, kao što ste i njih štitili kad su bili tek rođeni. Podsećajte ih da je beba sasvim mala i nežna, kao što su i oni sami bili.
     
  • Pazite da ih ne ignorišete kada primetite da su agresivni: samo ćete nežnošću uspeti da otklonite tu agresivnost koja se može još i pojačati ako se osećaju odbačenima.
     
  • Budite pažljivi da zaštitite navike starije dece i ne remetite im svakodnevicu: jaslice, dadilja ili škola, vreme obroka ili spavanja, igre i rituali... Vašoj je deci potrebno da sačuvaju čvrste navike u tom razdoblju velikih promena, posebno ako su još mala.
     
  • Potrudite se da provodite posebne trenutke sa svakim detetom. Da biste to uspeli, neka vas zameni tata ili druge bliske osobe.
     
  • Pazite da ne pričate samo o novorođenčetu, čak i ako zahteva veliki deo vašeg vremena. Obratite pažnju na događaje u životu vaše druge dece: spomenite svaki njihov napredak i iskoristite svaku priliku da ih okarakterišite « odraslim ».